Maj
26
2011

Cleaner, politura, glaze, sealant, AIO – jak się w tym połapać?

W obecnej chwili producenci kosmetyków samochodowych oferują nam przeróżne rodzaje wosków samochodowych. Ich gama jest tak szeroka, że często mamy trudność z wyborem tego najodpowiedniejszego, który sprosta naszym oczekiwaniom. Aby ułatwić sobie to zadanie warto usystematyzować podstawowe wiadomości na temat produktów „upiększających” oraz ochronnych przeznaczonych do lakieru samochodowego. Systematyczna pielęgnacja pozwoli długo cieszyć się blaskiem zadbanego wozu.

Cleaner – produkt występujący najczęściej pod postacią mleczka. Jego zadaniem jest usunięcie (poprzez działanie chemiczne lub lekko ścierne) powierzchniowych zanieczyszczeń z lakieru samochodowego, resztki past polerskich itp. Niektóre z nich są zaprojektowane tak, by ułatwić wiązanie wosku z lakierem i w ten sposób przedłużyć trwałość warstwy ochronnej. Cleanery różnią się między sobą – najbardziej zauważalne różnice dotyczą ich właściwości ściernych. Cleanery lekko ścierne oprócz tego, że usuną powierzchniowe zanieczyszczenia, poradzą sobie również z bardzo drobnymi defektami lakieru, trwale je usuwając. Cleanery o znikomych właściwościach ściernych polecane są w przypadku dobrze przygotowanej powierzchni lakieru, jako warstwa wspomagająca łączenie wosku z lakierem.

Cleaner  z powodzeniem można nakładać ręcznie przy użyciu aplikatora piankowego lub z mikrofibry, z reguły pracujemy kolistymi ruchami, uważnie „opracowując” poszczególne partie powierzchni. Nadwyżkę produktu usuwamy miękkim ręcznikiem z mikrofibry. W zależności od wskazań producenta, niektóre cleanery nadają się do stosowania maszynowego.

Politura (glaze) – produkt ten występuje najczęściej w postaci mleczka, ma za zadanie ukryć drobne defekty oraz zmaksymalizować głębię koloru lakieru. Jest to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto w krótkim czasie chce doprowadzić wygląd lakieru do jak najlepszego stanu, np. na różnego rodzaju wystawy. Musimy jednak pamiętać, że możliwości „krycia” defektów są ograniczone, natomiast efekt nie jest trwały.

Glaze możemy nakładać zarówno pod wosk syntetyczny jak i naturalny. Na oczyszczony lakier, w zależności od zaleceń producenta politurę możemy aplikować ręcznie za pomocą aplikatora piankowego lub z mikrofibry, w niektórych przypadkach także maszynowo przy pomocy miękkiej, wykańczającej gąbki polerskiej. Po nałożeniu produktu odczekujemy kilka minut, pozwalając mu nieco wyschnąć a następnie polerujemy miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

Wosk syntetyczny (sealant) – produkt zawierający syntetyczne polimery, którego celem głównym jest ochrona lakieru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (tj. kwaśne deszcze, promieniowanie UV, ptasie odchody oraz inne zanieczyszczenia organiczne). Powierzchnia zabezpieczona sealantem jest łatwiejsza do ponownego umycia, brud nie przywiera do niej w takim stopniu jak do powierzchni nie zabezpieczonej, nabiera właściwości hydrofobowych, odpychających wodę. Produkt ten wpływa również na podkreślenie połysku lakieru samochodowego. Wosk syntetyczny zazwyczaj występuje w postaci mleczka, ale również w wersji płynnej lub pasty. Średnia trwałość wosku syntetycznego waha się w granicach 3-6 miesięcy.

Wosk polecamy nakładać ręcznie, ruchami prostymi,  przy pomocy aplikatora piankowego lub z mikrofibry na oczyszczoną i przygotowaną (poprzez proces polerowania,  warstwę produktu typu cleaner) powierzchnię. Po ok. 10 minutach, kiedy wosk nieco wyschnie, polerujemy powierzchnię miękkim ręcznikiem z mikrofibry. Dla maksymalnej ochrony możemy nakładać więcej warstw niż jedna, pamiętając jednak o tym, by odczekać 24h między sesjami i pozwolić poszczególnym warstwom dobrze związać z powierzchnią lakieru.

Wosk naturalny – jest ulubionym produktem entuzjastów auto-detailingu ze względu na przyjemność płynącą z aplikacji (często posiada owocowe zapachy i kolory) oraz właściwości ochronne i estetyczne (nadaje charakterystyczną głębię i „mokry” wygląd lakieru). Powierzchnia zabezpieczona woskiem naturalnym nabiera właściwości hydrofobowych, powodujących „perlenie” wody i ułatwia jej spływanie z powierzchni lakieru. Z reguły kluczowym składnikiem tego produktu jest carnauba – naturalny wosk roślinny pozyskiwany z liści kopernicji, palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii. Wosk ten wydziela się w postaci drobnych łusek z liści palmowych. Ma barwę od jasno-zielonawej do brudnoszarej, a po oczyszczeniu żółtawą lub białą. Ma ciężar właściwy 0,990-0,999. Jest najtwardszym ze znanych obecnie wosków naturalnych. Trwałość wosku naturalnego to przeciętnie okres 4-9 tygodni. Można stosować go oddzielnie, na oczyszczonej i przygotowanej powierzchni lub jako uzupełnienie ochrony wosku syntetycznego, jako ostatnia powłoka. Tak jak w przypadku sealantu, wosk naturalny może być nakładany warstwowo. Czas wiązania pomiędzy warstwami 12-24h. Wosk polecamy nakładać ręcznie, ruchami prostymi,  przy pomocy aplikatora piankowego, na oczyszczoną i przygotowaną (poprzez proces polerowania,  warstwę produktu typu cleaner) powierzchnię. Po ok. 10 minutach, kiedy wosk nieco wyschnie, polerujemy powierzchnię miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

All In One (AIO) –  produkt występujący najczęściej w postaci mleczka, łączący zalety produktów takich jak cleaner i wosk syntetyczny. Pozwala o połowę skrócić czas na przygotowanie i zabezpieczenie powierzchni lakieru.  Na oczyszczony lakier, w zależności od zaleceń producenta AIO możemy aplikować ręcznie za pomocą aplikatora piankowego lub z mikrofibry, w niektórych przypadkach także maszynowo przy pomocy miękkiej, wykańczającej gąbki polerskiej. Po kilku minutach od nałożenia nadmiar produktu polerujemy miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

Wosk naturalny z zawartością polimerów –  produkt, który jest tzw. „hybrydą” łączącą właściwości wosku naturalnego i syntetycznego.

Quick Detailer – produkt w płynnej postaci nanoszony za pomocą atomizera, który pozwala podtrzymać efekt wizualny i ochronny, oraz uzupełnia uszkodzoną warstwę istniejących na lakierze wosków pomiędzy sesjami woskowania. Możemy się spotkać z quick detailerami bazującymi na woskach syntetycznych, bądź naturalnych. Polecamy go jako ostatni krok po myciu i osuszeniu samochodu, kiedy nie planujemy woskowania pojazdu, pozwoli to pozbyć się niechcianych smug, zwiększy ochronę lakieru oraz korzystnie wpłynie na połysk i prezencję wozu. Jest to również dobre rozwiązanie dla bieżącej pielęgnacji i odświeżenia samochodów na wystawie.

Produkt nanosimy za pomocą atomizera bezpośrednio na powierzchnię lakieru i polerujemy do sucha miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

O autorze:

Joanna9 komentarzy + Dodaj Komentarz

 • Super. wszystko fajnie, duzo mowicie o pielegnacji lakieru okolnie nadwozia samochodu. Ale czy zajmujecie sie tez czyszczenie i pielegnacja wnetrza ? Bardzo mnie to interesuje.
  Artykul jak zwykle perfekcyjny 😉

  • Dzięki Mariusz za komentarz. Jesteśmy otwarci na sugestie dotyczące tematyki artykułów i na pewno weźmiemy je pod uwagę w tworzeniu nowych w przyszłości.

 • suuuper…bardzo podoba mi się powiązanie sklepu z blogiem. dzięki takiemu rozwiązaniu gdzie można coś przeczytać na temat środków które kupujemy zyskujecie następnego stałego klienta. oby więcej takich artykułów.

 • powiem tak to co ta dwójka potrafi zrobić z kilkuletnią zniszczoną powłoką lakierniczą to jest nie do opisania ,trzeba być zobaczyć i przekonać się na własnym aucie 🙂 🙂 dzięki pzdr

 • Heh, rozjaśniło to dość konkretnie moje wyobrażenie o sealantach. Ale co do trwałości wosków naturalnych bym polemizował 🙂 Przy odpowiednim myciu i odpowiednim wosku na luzie wytrzymuje pół roku. Przynajmniej Ioncoat 😛 Pozdrawiam i dzięki 🙂

 • Super artykuł normalnie przeczytałem go 4 razy bo jest taki jasny i wyrazisty i rozwiązał kilka moich problemów i na szczęście, że zawsze przed nałożeniem wosku syntetycznego przygotowywałem auto cleanerem.

 • Krótko, zwięźle i na temat. Mam nową brykę i niestety pojawiły się pajęczynki. Zamierzam go myć „na dwa wiadra”. Rozumiem, że kolejność jest mycie,cleaner,politura i wosk. Wosk mam 476s Super Double Coat ale zgubiłem się w cleanerach i politurach. Proszę o rade jaki cleaner i jaką politurę polecacie.

  Pozdrawiam

 • Dodam, że kolor to pastelowy czerwony 😀

  • Dobry zestaw cleaner + politura stanowi duet produktów ze stajni Poorboy’s World: Professional Polish oraz Black Hole