kw.
30
2013

Pranie tapicerki samochodowej – opis procesu i kilka wskazówek.

Nieraz sugerowaliście nam, żeby poświęcić więcej miejsca na blogu tematom detailingu wnętrza pojazdów. Dziś idąc za Waszą sugestią prezentujemy obszerny artykuł na temat prania tapicerki samochodowej. Autorem artykułu jest Krzysztof Gajewski z firmy Kanar Customs.

Wydawać by się mogło, że pranie ekstrakcyjne to proces żmudny i skomplikowany jednak postępując według opisanego poniżej schematu można przez ten etap przebrnąć szybko i w większości przypadków bezproblemowo.

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace należy oczywiście skompletować zestaw produktów i narzędzi niezbędnych do procesu „prania”. Najważniejszym narzędziem które będzie nam potrzebne to odkurzacz ekstrakcyjny potoczenie zwany „piorącym”.  Dla osób zajmujących się zawodowo kosmetyką samochodową wybór odpowiedniego urządzenia to kluczowa sprawa mająca wpływ zarówno na efekt końcowy jak i czas wykonanej pracy. Zagadnieniem wyboru sprzętu zajmę się jednak w kolejnym artykule.  Oprócz tego będziemy potrzebowali:

– odkurzacz na sucho + końcówki pomocnicze

– opryskiwacz ciśnieniowy z pompką do oprysku wstępnego za pomocą presprayu, najlepiej o pojemności 1 litra

– miękka szczotka z włosia naturalnego do wcierania presprayu i czesania włosia, obić i wykładzin,

– termometr do zmierzenia temperatury roztworu, przydatny ale nie wymagany,

– ścierki mikrofibrowe,

– chemia do prania (prespraye, odplamiacze, środek do płukania itp),

– dostęp do ciepłej wody.

Cały zakres prac zaczynamy od dokładnego odkurzenia wnętrza pojazdu.  Jest to proces bardzo ważny ponieważ 80 % wszystkich zanieczyszczeń które są w tapicerce to związki nierozpuszczalne w wodzie czyli drobinki kurzu, piasek itp.  Pamiętajmy o takich miejscach jak wykładzina pod fotelami przednimi, przestrzeń między fotelami a tunelem środkowym, powierzchnia pod tylną kanapą (jeśli jest odchylana) a szczególną uwagę zwróćmy na miejsce kierowcy gdzie z reguły jest najwięcej piachu, błota i innych zanieczyszczeń. Warto też odkurzyć podsufitkę, za pomocą końcówki z miękkim włosiem  gdyż spora cześć zabrudzeń tego elementu schodzi podczas samego odkurzania.

W autach ze słabej jakości tapicerką przydatna jest szczotka do wyczesania piasku z wykładziny podłogowej.  Poprzez szczotkowanie podnosimy wtedy ubite włosie i odkurzamy wbity w materiał piasek . Co jakiś czas uderzamy mocno wnętrzem dłoni w podłogę i obserwujemy czy podskakują ziarenka piasku, jeśli tak to czynność należy powtórzyć do skutku. Oczywistym jest fakt,  że im mocniejszy posiadamy odkurzacz tym szybciej będziemy mieli ten proces za sobą. Parametry które należy porównywać w momencie zakupu i szukania odpowiedniego sprzętu to oprócz mocy, wydatek powietrza  i podciśnienie. Przydatne akcesoria które warto mieć to końcówki szczelinowe o różnej długości, końcówka z miękkim włosiem do podsufitki, kratek nawiewu i elementów kokpitu oraz turboszczotka do odkurzania płaskich powierzchni, szczotka do wyczesywania wykładziny (twarda syntetyczna).

Często zadawane jest mi pytanie „po co to tak dokładnie odkurzać, ekstraktor i tak wszytko wciągnie!” i w pewnym sensie zadający pytanie mają rację ale nie do końca. Oczywiście odkurzacz piorący radzi sobie z piaskiem i wciąga go czasami naprawdę dużo co widać po pojemniku na brudną wodę ale czy jest to sytuacja korzystna? Według mnie nie. Urządzenie ma ograniczoną moc ssania i każdy dodatkowy ciężar zmniejsza skuteczność odsysania roztworu płuczącego. Zdaję sobie sprawę,  że są to pojedyncze procenty całości, ale czy nie taka jest właśnie rola auto detailera, dążenie do perfekcji i pełnej optymalizacji wykonywanej pracy?

Następnym krokiem jest pranie tapicerki, wykładzin i pozostałych tekstyliów. W tym momencie warto podzielić pracę na etapy co ułatwi nam jej organizację. Przede wszystkim zanim przystąpimy do prania dobrze jest oczyścić wszystkie elementy plastikowe we wnętrzu auta.  Uchroni to nas przed powstawaniem zacieków na brudnych plastikach (prespray mocno rozpuszcza zanieczyszczenia na takich elementach i ściekając tworzy ścieżki które czasami ciężko usunąć na takich elementach) oraz przed ewentualnym pobrudzeniem  upranej już tapicerki podczas czyszczenia np. konsoli środkowej, progów drzwi lub boków foteli.

Ponieważ w każdej pracy najważniejsza jest systematyczność i organizacja pracy, zawsze dzielę pracę na kilka etapów, najpierw zajmuję się podsufitką potem boczkami a na koniec fotele i podłoga. Po wyczyszczeniu podsufitki i boczków wnętrze dzielę na segmenty czyli miejsce kierowcy, tylna kanapa za miejscem kierowcy, bagażnik, tylna kanapa za pasażerem, miejsce przednie pasażera. Na każdym segmencie pracuję od góry do dołu czyli np zagłówek, oparcie, siedzisko podłoga. Ma to związek z tym, że bardzo często podczas prania woda ścieka po oparciu lub boczku na podłogę i nie ma później potrzeby poprawiania i ponownego odsysania zachlapanych miejsc.

Do czyszczenia podsufitki zwykle podchodzę bardzo asekuracyjnie.  Zalecam wcześniejsze dokładne odkurzenie miękką szczotką. Ponieważ w autach używanych a w szczególności sprowadzonych z krajów o cieplejszym klimacie podsufitki lubią się odklejać pod wpływem wilgoci, najbezpieczniejszym sposobem jest przecieranie  materiału zwilżoną w detergencie ścierką mikrofibrową.  Detergent należy rozrabiać w letniej wodzie i za pomocą opryskiwacza spryskać niewielką ilością produktu ścierkę mikrofibrową.  Następnie spokojnymi, podłużnymi ruchami przecierać materiał i często zmieniać ścierkę lub płukać ją w ciepłej wodzie mocno wyciskając.   Najważniejsza sprawa to nie przemoczyć materiału który pod wpływem wilgoci może się odkleić od podłoża. Jeśli nie jesteśmy pewni co do jakości materiału i mamy jakiekolwiek obawy, polecam przeprowadzenie próby w mało widocznym miejscu.  Pracę zaczynamy od tyłu auta i przesuwamy się ku przodowi a postępujemy w ten sposób ponieważ zwykle najmocniej zabrudzony materiał jest na przedzie auta blisko miejsca kierowcy i nie rozcieramy brudu w czystsze miejsca. Detergenty jakie możemy użyć do czyszczenia podsufitki to APC, bonnet lub inny środek czyszczący przeznaczony do tapicerki materiałowej.

Z boczkami materiałowymi postępujemy analogicznie jak w przypadku podsufitki.

Kolejnym krokiem jest pranie foteli i wykładzin. Bardzo ważną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę przy praniu tapicerki jest to aby to nie przemoczyć materiału. Pamiętajmy, że w głównej mierze naszym zadaniem jest wypranie materiału obiciowego a nie pianki. Niestety w przypadku samochodów bardzo często czyszczenie pianki obiciowej jest koniecznością, ponieważ spora cześć użytkowników podchodzi do kwestii kosmetyki samochodowej dość oszczędnie . Bez zdjęcia materiału obiciowego np z siedziska jest to dość czasochłonny proces.  Gdy niechcący przemoczymy materiał lub robimy to specjalnie aby wyciągnąć brud z gąbki, należy płukać obicie fotela to momentu aż przestaniemy wyciągać brudną wodę. W skrajnych przypadkach trwa to nawet kilkanaście minut na jedno siedzisko.  Pamiętajmy też o bardzo dokładnym odessaniu wody, skróci to proces schnięcia  oraz zmniejszy prawdopodobieństwo powstania plam podczas wysychania materiału.

Aby proces prania przebiegł sprawnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami, pamiętajmy o kilku ważnych czynnikach:

– dobór odpowiedniej chemii,

– zachowanie odpowiednio wysokiej temperatury roztworów,

– działanie mechaniczne,

– zachowanie odpowiedniej ilości czasu aby chemia mogła „zadziałać”.

Przede wszystkim warto zainwestować w profesjonalną chemię, prespray’e ukierunkowane na różne typy zabrudzeń, odpowiednie środki płuczące, odplamiacze, rozpuszczalniki naturalne itp. Dobra chemia to wydatek który nam się szybko zwróci w postaci zadowolonych klientów i dużej ilości zaoszczędzonego czasu.  W tym artykule skupię się na środkach podstawowych. Najważniejszy  i najbardziej popularny produkt pośród częstych dyskusji internetowych i nie tylko to oczywiście prespray. Na początek wystarczą dwa podstawowe, jeden ukierunkowany na mocne zabrudzenia a drugi w stronę zabrudzeń białkowych i tłustych, często jest to produkt zawierający enzymy. Prespray ma za zadanie rozpuszczenie brudu i oddzielenie go od włókna, zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody oraz zmydlenie zabrudzeń oleistych.   Działanie tego produktu można porównać do piany aktywnej podczas mycia bardzo brudnego auta, niby bez niej też się da umyć auto ale jej użycie w znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza pracę. Uzyskujemy lepszy efekt mniejszym nakładem pracy a chyba o to chodzi w procesie optymalizacji wykonywanej przez nas pracy. Jako uzupełnienie naszego arsenału detergentów  polecam też zakup odplamiaczy. Jaki jest cel ich stosowania? Przede wszystkim są to produkty mocno ukierunkowane na poszczególne typy plam. Wspomagają działanie produktów typu prespray i można je stosować jako uzupełnienie np.: produktu PR101. Pozwala to na uzyskanie lepszego efektu w krótszym czasie, poza tym odplamiacze często niwelują konieczność stosowania poprawek. Oszczędzamy w ten sposób czas i zmniejszamy koszty energii spożytkowanej na działanie maszyn piorących. Ponieważ nie każdy zakład zajmujący się praniem tapicerek posiada kilka rodzajów prespray-ów (np: standardowy + enzymatyczny + traffic lane) odplamiacze są ciekawą propozycją uzupełnienia rozsądnym kosztem naszego arsenału produktów. Oczywiście należy pamiętać o umiarze i ostrożności przy stosowaniu produktów gdyż ich pH w niektórych przypadkach dochodzi do wartości 10 i więcej (uwaga na produkty wełniane i z podwyższonym ryzykiem migracji kolorów). Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego czy produkt nie zaszkodzi, przeprowadźmy próbę w niewidocznym miejscu, uszkodzenia zdarzają się niezmiernie rzadko (w tapicerkach samochodowych wręcz są niespotykane) i z reguły są wynikiem użycia nadmiernej ilości produktu. Przy doborze odpowiedniego produktu możemy kierować się zasadą, że im wyższy jest pH danego tym jest on skuteczniejszy, jednak najmocniejsze produkty z reguły nie przekraczają liczby 11 w skali pH. Absolutnie odradzam stosowanie wszelkich detergentów przemysłowych typu piana aktywna, dimmer, środki do posadzek, mocne detergenty o odczynie alkalicznym z pH powyżej 13. To nie są produkty dedykowane do prania tapicerek. Stosując je możemy uszkodzić materiał i wypalić trwale włókna materiału. Tak, oczywiście działają bo są silne w działaniu ale jakim kosztem? Bądźmy profesjonalistami w tym co robimy i używajmy chemii dedykowanej.

Kolejny ważny aspekt to temperatura roztworów. Aby w prosty sposób zobrazować działanie detergentów wystarczy przytoczyć przykład zmywania naczyń. W zimnej wodzie ciężko zmyć tłuszcze i inne zabrudzenia nawet za pomocą dobrego płynu, ale wystarczy lekko ciepła woda abyśmy pozbyli się zabrudzeń w kilka sekund. Analogiczna sytuacja jest w przypadku prania tapicerek, zwiększenie temperatury roztworu roboczego o 10 stopni zwiększa skuteczność detergentu dwukrotnie, kolejne 10 stopni zwiększa skuteczność 4 krotnie itd.  W przypadku prespray’u nie ma ograniczenia, możemy stosować nawet wrzącą wodę, która podczas rozpylania i tak ostygnie o kilkanaście lub więcej stopni. Materiały stosowane w autach to w ogromnej większości produkty sztuczne którym wysoka temperatura nie zaszkodzi, zarówno ich barwienie jak i topienie odbywa się w dużo wyższych temperaturach. Oczywiście zawsze jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości należy przeprowadzić test w niewidocznym miejscu lub zmniejszyć temperaturę. W przypadku ekstrakcji ograniczeni jesteśmy możliwościami technicznymi urządzenia, starajmy się nie przekraczać maksymalnej temperatury określonej w instrukcji obsługi gdyż grozi to uszkodzeniem pompki natryskowej urządzenia. Oczywiście idealnym rozwiązaniem są urządzenia wyposażone w podgrzewacz wody niestety są drogie w zakupie i zużywają znaczne ilości prądu (ogrzewacz przepływowy).

Dość często pomijanym a bardzo ważnym krokiem jest działanie mechaniczne. W przypadku tapicerki samochodowej nie są nam potrzebne żadne urządzenia mechaniczn,e wystarczy zwykła szczotka z włosiem na tyle twardym żeby produkt został dokładnie wtarty ale jednocześnie na tyle miękka żeby nie zniszczyła (nie pozaciągała) materiału z którego wykonane są fotele czy obicia. Z powodzeniem stosuję od wielu lat tzw. połyskówki do butów do materiałów bardzo delikatnych i syntetyczne szczotki do ubrań do pozostałych materiałów. Po rozprowadzeniu chemii wcieramy ją dokładnie za pomocą szczotki i pozostawiamy na około 15 minut aby chemia mogła zadziałać. To kolejny bardzo ważny krok dość często lekceważony przez osoby piorące tapicerki. Należy pamiętać, że prespray to środek chemiczny w związku z tym,  potrzebny jest czas aby doszło do pewnych reakcji chemicznych dzięki którym pranie tapicerki będzie skuteczne.

Powracając do samego procesu prania  poniżej przedstawiam prosty schemat postępowania:

Natryskujemy rozrobiony w cieplej wodze prespray (według dawkowania producenta konkretnego produktu) na jeden element/ panel /fotel i dokładnie wcieramy szczotką. Czekamy ok. 10 minut (pracować należy w pomieszczeniu lub w cieniu, ponieważ prespray nie może wyschnąć), po tym czasie wcieramy dokładnie jeszcze raz i czekamy kolejne kilka minut. Jeśli tapicerka jest bardzo brudna to po drugim wtarciu można jeszcze raz rozprowadzić prespray.

Po 15 minutach przystępujemy do pracy odkurzaczem piorącym, przy czym zaczynamy od oparć a następnie przechodzimy na siedziska. Jeśli jest taka możliwość zagłówki wyciągamy co znacznie ułatwi nam pracę i uchroni wnętrze przed nadmiernym zachlapaniem.  Końcówką natryskująco-ssącą wykonujemy w miarę dynamiczne ruchy żeby nie przemoczyć materiału. Powtarzamy proces do skutku. W miejscach w których nie  dajemy rady operować  końcówką ekstraktora, możemy ja zdjąć z rury i natryskiwać środek ekstrakcyjny a odsysać samą rurą.

Po skończonym praniu suszymy auto. Jeśli mamy mało czasu lub aura panująca na zewnątrz nie sprzyja szybkiemu schnięciu, możemy wspomóc się ogrzewaniem samochodu. Jeśli decydujemy się na taki krok należy spytać właściciela czy ma sprawny układ chłodzenia w aucie. Suszenie można przeprowadzić w sposób następujący:  włączamy silnik, zamykamy wszystkie drzwi, uchylamy tylne szyby na kilka cm i włączamy nadmuchy na maksymalny bieg. Strumień powietrza kierujemy na podłogę i kratki, temperaturę ustawiamy na maksimum. Zostawiamy tak auto na godzinę i po tym czasie sprawdzamy czy proces jeszcze powtórzyć.

Po wysuszeniu sprawdzamy czy na tapicerce nie ma żadnych plam które nie były widoczne gdy materiał był wilgotny i robimy ewentualne poprawki.

Na koniec odpowiem na dwa szczególnie często pojawiające się pytania:

– jak prać alcantarę? – otóż tak samo jak każdą inną tapicerkę z jednym wyjątkiem. Alcantara nie może być prana w wysokiej temperaturze, w związku z tym używamy roztworów o temperaturze pokojowej. Po upraniu materiału zaczesujemy włosie w jedną stronę za pomocą miękkiej szczotki.

– jak podejść do prania tzw. pół-skóry? – zaczynamy od wyczyszczenia elementów skórzanych następnie przechodzimy do prania elementów materiałowych starając się nadmiernie nie przemoczyć pozostałych części tapicerki. Inny sposób postępowania mógłby doprowadzić do zabrudzenia czystego już materiału podczas czyszczenia elementów skórzanych.

autor:

K. Gajewski

Copyright by KANAR CUSTOMS71 komentarzy + Dodaj Komentarz

 • No w końcu, już ciężko było w pracy wysiedzieć bez waszego bloga :), nie wiedziałem że detailing uzależnia. Bardzo obszerny i pomocny artykuł, bardzo wiele różnych opinii słyszałem o tym co i jak z wnętrzem auta. Pozdrawiam

 • Bardzo ciekawey artykuł jak zwykle na wysokim poziomie:) Mam tylko jedno zapytanie, Reno Scenic II jesne boczki jak najlepiej wyprać, aby po wyschnięnciu nie było cienie/zacieków? Pozdwrawia Michał

 • Michał. Najlepiej wziąc w dłoń pieluchę i zrobić delikatny bonnet i bedzie okey 🙂

 • Witam . Śledzę waszego bloga już dawno i staram się stosować wasze wskazówki w moich pracach . Zaciekawiło mnie używanie prespraye. Jakie byście mogli polecić ? pozdrawiam

 • Witam
  Drogi Karolu pre-spray jest bardzo ważnym elementem prania tapicerki, rozpuszcza najtrudniejsze zabrudzenia przez co nie trzeba prać tapicerki po kilka razy, a co za tym idzie unikamy przemoczenia. Ja osobiście polecam Enz-all chemspeca działa cudownie.
  Pozdrawiam

 • Blog jest super, a czy nie moglibyscie dodac poradnik nt. mycia komory silnikowej od A do Z ? Pozdrawiam serdecznie

 • W końcu ! 🙂
  Czekałem aż pojawi się opis szczegółowy (techniczny) prania tapicerki odkurzaczem piorącym 🙂 Dzieki bardzo za obszerną informacje aczkolwiek mam kilka pytan 🙂
  W lutym chce zakupić odkurzacz oraz chemie aby na wiosne wyprać tapicerke w aucie 🙂 I prosze o porade.
  Planuje zakupic Karcher SE 4001 wraz ze wszystkimi przysawkami . Wiem ze nie jest profesjonalny sprzęt ale dla własnych potrzeb i domowych podobno jest ok. Co o tym sadzicie ? I przede wszystkim jaką chemie do czyszczenia mozecie poleci 🙂
  Będe bardzo wdzieczny za odpowiedz 🙂

 • Przekażę Twoje zapytanie do autora artykułu – Krzysztofa z firmy Kanar Customs, który jest w tej dziedzinie jednym z najlepszych specjalistów.

 • Kuba, model który wybrałeś to bardzo słaby sprzęt. Tak naprawdę jest to zwykły odkurzacz z dołączoną do niego mizerną pompką spryskującą i niewielkim zbiornikiem na detergent. Pojemność zbiornika na nieczystości również jest bardzo mała, ponieważ filtr wchodzi głęboko do środka i w rzeczywistości mieści może 2 litry (a nawet i mniej jak się spieni) płynu zanim silnik zacznie wciągać wodę. W związku z tym sprzęt jest bardzo niepraktyczny w użyciu, praca jest bardzo czasochłonna i daje słabe efekty, jak dla mnie nie nadaje się nawet do domowego użytku. Kwota zakupu to około 1000 PLN, niestety za tę kwotę nic innego nowego nie kupisz. Ale już za około 1500 możesz kupić Numatic George więc moim zdaniem warto dołożyć różnicę i kupić lepsze urządzenie. To jest najlepszy wybór z najtańszych urządzeń. Praca z nim w porównaniu z se4001 to jak przesiadka z przysłowiowego malucha do sedana średniej klasy. Nieporównywalna jest ergonomia pracy i efekt końcowy. Takim sprzętem możesz też śmiało uprać w domu dywan, kanapę czy materac łóżka.

  Odnośnie chemii, najważniejszy jest dobry prespray, naprzykład polecany wyżej Chemspec Enz All czy ewentualnie Tersus Pr 951. Są to prespraye enzymatyczne, które dobrze działają na zabrudzenia białkowe i tłuste, najczęściej spotykane w warunkach domowych itp. Wspomniane środki można zakupić w kilogramowych opakowaniach na portalach aukcyjnych. Do płukania nie musisz mieć profesjonalnych środków w/w firm czyli Formuła 90 czy EX850. Oczywiście zakup tych produktów (również w opakowaniach 1 kg) to najlepszy wybór ze względów ekonomicznych gdyż te produkty są bardzo wydajne i stosunek ceny zakupu do ceny za litr roztworu roboczego jest w ich przypadku najlepszy. Z tańszych produktów to polecam środki do ekstrakcji w płynie np dostępny w wielu sklepach ValetPRO: http://www.kanar-customs.pl/blog/valetpro-heavy-duty-carpet-cleaner-test-produktu/ z powodzeniem możesz też zastosować jakikolwiek inny detergent w płynie przeznaczony do ekstrakcji maszynowej dostępny w sklepach w Twojej okolicy.

 • Witam.
  A co sądzicie o środkach piorących firmy Karcher ?

 • Świetny i praktyczny artykuł!

 • Hej, nie macie presprayów w ofercie czy nie mogę znaleźć? 🙂
  Planuję zakup i zastanawiam się nad zestawem, który pozwoli mi wyprać różnego rodzaju zabrudzenia. W artykule jest mowa o presprayach do mocnych zabrudzeń i enzymatycznych. Rozumiem, że nie można stosować ich dowolnie na różnego rodzaju zabrudzenia i enzymatyczny nie usunie tego co ten pierwszy? Jeśli dobrze zrozumiałem enzymatyczne usuwają tylko plamy białkowe i tłuszcz. Czy pomoglibyście mi uporządkować tę wiedzę i wskazać na przykłady jednych i drugich preparatów oraz wskazać w jaki sposób je używać? Chodzi mi o to czy używamy najpierw jednego, a jeśli zostają plamy to sięgamy po enzymatyczny?

 • Witam.
  Bardzo dobry artykuł, jednak brakuje mi opisu czym, kiedy i jak czyścić plastiki i tapicerkę nie materiałową? wewnętrzne części lakierowane które widać po otwarciu drzwi. Mam na myśli to że jak wezmę od klienta auto do wyprania to powinienem wyczyścić całą tapicerkę we wnętrzu auta.
  Pozdrawiam

 • Witam, zakupiłem myjkę parową która daje temperature 100C,,i myślę odkazić od zapachów,i brudu podsufitke. Myślicie, że od temperatury klej może puścić?

 • Witam. A co sądzicie o proszku firmy Karcher RM760? Słyszałem, że najlepszy do prania tapicerki, ale wolałbym się upewnić.

 • Artykuł profesjonalny w każdym calu. Takiej wiedzy fachowej nie powstydziłby się niejeden właściciel firmy czyszczącej tapicerkę. Cały proces został opisany dokładnie tak jak powinien być wykonany. Co do środków chemicznych, RM760 Karchera dobrze radzi sobie z praniem tapicerki. Natomiast prespray Chemspec Enz All jest idealny na silne zabrudzenia. Niestety niekiedy zdarza się, że zostawia biały osad na czarnych elementach z plastiku. Należy więc aplikować go precyzyjnie.

 • Witam,
  Jak dla mnie Karcher nie sprawdza się zbyt dobrze. Z praktyki z czystym sumieniem mogę polecić właśnie Tersusa, o którym mowa, ale i Kleen’a http://www.haerson.pl/srodki-czyszczace.html Jeden i drugi producent posiada w pełni profesjonalną chemię w bardzo wydajnych koncentratach.

 • Witam. Piorę tapicerki samochodowe i cały proces stosuję tak jak w artykule i naprawdę nie ma lepszego. Jeśli chodzi o chemie polecam właśnie tą z 10-11 ph. osobiście stosuję kenotek do tapicerki, i tak jak napisane nie zależy nam na przemoczeniu tylko wyczyszczeniu samego obicia, chyba że spotykacie się z samochodami dostawczymi typu bus i ciężarowy to wtedy zazwyczaj zabrudzenia są tak silne ze proces powtarzamy nawet 3 razy jednak oprócz wcierania szczotką i odsysania należy jeszcze (jeśli konieczne) użyć wysokiego ciśnienia i najlepiej myjką gorącowodną ale to już naprawdę ekstremalne przypadki. Niestety proces suszenia jest baaaaardzo długi także konieczny demontaż foteli i suszenie w ciepłym miejscu.
  A jeśli chodzi o czyszczenie szyb mogę polecić ludwik z octem (nie mieszamy – gotowy płyn w sklepie) nie pozostawia smug. wystarczy suchym papierem wilgotną szybę przetrzeć i gotowe 🙂
  Proszki karchera czy jakiekolwiek odradzam ze względu na biały osad który bardzo ciężko doczyścić z plastików a rzadko zdarza się żeby podczas rozpylania nie rozpylić trochę roztworu na plastikowe powierzchnie
  Pozdrawiam.

 • Bardzo profesjonalny artykuł, piszący zna się na rzeczy. Wyjaśnienie tylu kwestii pomaga w odpowiedniej ocenie prania tapicerki.

 • Witam
  bardzo dużo dowiedziałem się z w/w artykułu, ale trochę się pogubiłem… mam porządnego Kerchera piorącego! jaką chemię polecacie żeby wlać się niego… aby porządnie wyprał tapicerkę z fotelami…

 • Witam. Co powiecie o odkurzaczu vax v020t? Nada sie? Zgory dzieki..

 • Trzeba przyznań, że powyższy artykuł wyczerpuje temat w 100% jeśli chodzi o dokładne wyjaśnienie jak zabrać się za czyszczenie tapicerki. Nigdzie indziej nie znalazłem lepszego poradnika w tym temacie.

 • Bardzo fajnie że, ktoś poświęcił swój czas i napisał konkretny, rzeczowy i wyczerpujący artykuł na temat prania tapicerki. Osobiście zajmuję się praniem tapicerki od kilku lat i widać że autor zna się na rzeczy. Brawo.

 • Znakomity blog, bede tu zagladac czesciej!

 • Witam serdecznie,

  Co polecalibyscie na wyczyszczone powierznie deski rozdzielczej i plastikow,aby nie byle takie wyblakle?
  Cos co je zakonserwuje i przywroci blask.

  Dziekuje i pozdrawiam

  Lukasz B.

 • Witam wszystkich. Na wstępie z uznaniem zwracamy się do prowadzących bloga bardzo wiele można się nauczyć. Ale do rzeczy. Chociaż zajmuje się praniem tapicerki już od 4 lat a wpisy są z 2015r dalej technika prania nie zmienia się. Czym nikt nie używa zestawu odkurzacze piorący plus parownica. Nie mowie ze nie uzywam chemii ale wcieranie presprayu szczotka traca zacofaniem. Oczywiście uzywanie parownicy musi byc umiejetne ale w mojej pracy jest niezbedne. Odkurzacz piorący służy jedynie do odsysania i do płukania materiału i nie leje do niego roztworu chemii a jedynie wodę zimną. Chemię nanoszenia opryskiwaczem a wcieram parownica. Nikt mi nie wmowi ze jest lepsza metoda. co do chemii często jest tak że np siedzenie spryskuje odkurzaczem czysta woda i wcieram parownica i po odessaniu jest efekt koncowy. Panowie para rządzi

 • Witam wszystkich,
  Od około miesiąca zacząłem się zajmować praniem tapicerki samochodowej, meblowej, dywanów i wykładzin. Chciałem zapytać bardziej doświadczonych ode mnie w tym fachu kolegów (chodzi mi o pranie tapicerki samochodowej) ile zajmuje wam pranie auta średniej wielkości jak np Audi A6 kombi 2007r. Bo mi zajęło to 3h i czy nie jest to za długo?. Prałem w tym aucie siedzenia, kanapę, boczki, podłokietnik, bagażnik, wykładzinę i dywaniki. Jedynie nie wyprałem podsufitówki. Wszystko odkurzam na sucho, później używam presprayu Enz-All 15g/1L (z ciepła wodą) wcierając miękką szczoteczką z końskiego włosia. Później robię pranie ekstrakcyjne używając do wypłukiwania Formułę 90 2-3g/1L (z ciepłą wodą) w zależności od tego jak bardzo zabrudzona jest tapicerka. Odkurzacz jakiego używam to numatic george. Piorę ekstrakcyjnie tak długo aż wciągany preparat będzie czysty. Bardzo się przykładam i chcę aby klient był zadowolony. Jednak staram się trzymać wysokie tempo pracy. Jak to u was jest z czasem prania? Czy da się zrobić to szybciej? Dziękuję z góry wszystkim, którzy odpowiedzą. Pozdrawiam.

 • Arek – na prawie wszystkie elementy tekstylne w samochodzie to dobry wynik, nie sugeruj się jednak czasem czyszczenia, ponieważ samochody i ich zabrudzenia są bardzo różne i zdarzy się wykonanie czyszczenia w czasie krótszym niż podałeś, ale może być to także jeszcze dłużej. Tapicerki samochodowe to w zasadzie materiały poliestrowe, welurowe lub alcantara a te wszystkie czyści się bardzo dobrze, dlatego Enz-All to bardzo dobry wybór, choć na pewno nie jedyny do skutecznego prania. Wracając do czasu pracy, bo to Cię najbardziej interesowało – nie spiesz się, wykonaj swoją pracę możliwie jak najlepiej. Prowadzę firmę w tej branży ponad dwa lata i najtrudniej jest oszacować czas czyszczenia samochodu. Dla przykładu podam, że ostatnio dłużej czyściłem siedzenia w busie (z przodu) niż drugiego busa i komplet samochodu osobowego tylko dlatego, że w pierwszym busie było niespotykanie dużo gumy do żucia oraz smaru, co znacznie wydłużyło czas pracy.

 • Ciekawy artykuł, ale warto również wziąć pod uwagę, że sporo osób już bez pomocy profesjonalnej firmy może samemu wyczyścić samochód, łącznie z praniem tapicerki.

 • Kamyjka – dzięki za wyczerpującą odpowiedź 🙂 A możesz polecić jeszcze jakieś skuteczne preparaty oprócz Enz-All i Formuły 90? Pozdrawiam.

 • Witam Panowie, mam pytanko bo przeczytalem gdzies ze ludzie najpierw piora chemia o nazwei tersus pr101 a pozniej poprawiaja RM760 nie wiem czy dobrze zrozumialem ale RM760 ma za zadanie plukania po pierwszej chemii? z gory dziekuje za odp pozdrawiam

 • Paweł – dobrze zrozumiales. Nie kupuj nigdy RM760 do czyszczenia tapicerki bo Ci to nic nie da a tylko zrobisz z siebie posmiewisko przed klientem, ten srodek jest dobry do zbierania kurzu …do niczego wiecej, plam Ci nie rozpusci, nie usunie niczego

 • Witam.
  W najblizszym czasie mam zamiar zając sie m.in. praniem tapicerki samochodowej oraz wykladzin w mniejszych pomieszczeniach biurowych itp.
  Ciagle zastanawiam sie nad sprzetem i ciagle zmieniam zdanie.
  Obecnie interesuje mnie Santoemma Sabrina Hot z podrzewanymi dyszami choc kosztuje 2x tyle co urzadzenie bez podgrzewania plynu, oraz urzadzenie do prania pianą Santoemma SW15 Hot Foam z pianą podgrzewaną do ok 50°. Pranie pianą ma tą zalete ze tapicerka po 15-30min jest sucha co w czasach konkurencji jest dobrą kartą przetargową i moze przeciągnąć część klientow od konkurencji.
  Pytanie czy są jakies alternatywy innych firm jesli chodzi o urzadzenia z podgrzewaniem plynu czy piany?
  Czy pranie pianą w tym przypadku podgrzaną bedzie gorsze od prania ekstrakcyjnego? Czytam o podzielonych glosach na ten temat.
  No i pytanie powiazane czy warto inwestowac w te drozsze urzadzenia?
  Interesuje mnie ten artykul ktory mial sie pojawic o wyborze sprzetu. Czy bedzie w najblizszym czasie?

 • Witam mam sprzęt karcher puzzi 10/1 i posiadam chemię karcher RM 760 . czy do prania tapicerki samochodowej mogę użyć np Chemspec Enz All czy ewentualnie Tersus Pr 951 a do ekstrakcji RM760 i to już wystarczy czy muszę jeszcze czymś płukać? i drugie pytanie czy Chemspec Enz All lub Tersus Pr 951 mogę również stosować do dywanów wykładzin czy np prania kanap, narożników i tym podobnym i nic mi się z tym nie powinno stać? czy w ogóle jest potrzeba stosowania tak mocnej chemii do takiej domowej tapicerki czy wystarczy mi rm760. z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

 • Bardzo dobry materiał.Godny polecenia,pozdrawiam!

 • Witam,
  zwracam się z prośbą o doradzenie jaki sprzęt wybrać do prania zgodnie z zasadami w przedstawionym artykule.
  Mam zamiar prać na swoje potrzeby(sprzedaż aut), ok. 10 aut miesięcznie. Przeglądając portale aukcyjne napotkałem wśród popularnych: KARCHER SE 4001, KARCHER PUZZI 8.1, KARCHER PUZZI 10.1, Santoemma Sabrina, Numatic George.

  Budżet, najchętniej max 2.5 tys. z kompletem ssawek.
  Zależy mi na wygodnym sprzęcie, łatwym w użytkowaniu.
  p.s. Co byś polecił najlepszego do dozowania presprayu?

 • A ja mam kilka konkretnych pytań:
  1. Jak poradzić sobie z bardzo mocno dopiachowanymi podłogami w autach? Miałem przypadki, ze ktoś nie używał dywaników… jak się szybciej pozbyć piachu? Macie jakiś patent / dodatkowe urządzenie / końcówkę?? nadmienię, że odkurzanie szczelinówką lub turboszczotką daje słabe efekty. to samo tyczy się bagażników.
  2. Jak przyspieszyć usuwanie sierści z tapicerki? Powiedzmy, że gumowe rękawiczki, szczotki do sierści, turboszczotka to syzyfowa praca i efekty mizerne. Macie „patent” na tego rodzaju ciężkie tematy?
  3. Plamy z kaw – mimo wypłukania i stosowania odplamiaczy tersusa, CS itp dedykowanych nie zawsze udaje się usunąć mi te plamy. Nawet D.G. nie pomagał.
  Powyższe kwestie to już wyższy level – pytania skierowane raczej do starych wyjadaczy 😉 Jestem wstanie nawet zapłacić za skuteczne know-how w tych tematach!

  • Co do usuwania sierści psa/kota z tapicerki, to polecam wałki do czyszczenia odzieży z odrywanymi listkami. Bardzo skuteczne na płaskich powierzchniach, w zakamarkach trzeba gimnastyki. Nie jestem pewien czy każdą sierść wyciągnie..
   Pozdrawiam

 • Witam,

  ciekawy i bardzo przydatny artykuł. Na naukę nigdy nie jest za późno 🙂 Najważniejsze jest, żeby znać szczegóły odnośnie podsufitek, elektryki i innych delikatnych elementów, żeby nie narobić więcej złego jak dobrego w końcowym efekcie 🙂

 • Witam !!
  Mam pytanie ( z góry dziekuje ) jako poczatkujacy chcialbym zajmowac sie praniem aut. ( wiem jak to sie robi ) co na poczatek ?? jaki odkurzacz??? chemia widze w komentarzach ze Chemspec Enz-All (Pre-Spray) to dobry srodek.

 • Jak kupisz sobie odkurzacz piorący np. Karcher – model Puzzi 10/2 Adv i przeczytasz instrukcje, popróbujesz w domu i możesz się tym zająć profesjopnalnie. Niewiele trzeba, prawda?

 • Ja do czyszczenia tapicerki polecam preparaty od total care (auto care) – czyszczą super, a wcale nie są jakoś kosmicznie drogie, wręcz przeciwnie, jak na ich jakość – naprawdę tanie! Kiedyś miałem przygodę z jakimś no name i tapicerka prawie była do wymiany!

 • Witam.Zakupilem urzadzenie parowe ”menikini easy steam & vacuum cleaner”.Mam tez enz all i formula90 Chemspeca.Urzylem kilka razy na probe .Efekt jest fajny.Teraz pytanko dla bardziej doswiadczonych.Czy taka parownica jest lepsza niz np.odkurzacz np.numatic ktory jest znacznie tanszy i wydajny ( ctd570-2 ) lub ( sabrina santoemma ).Chodzi glownie o czysczenie dywanow,wykladzin,sofy fotele w domu,tapicerka w samochodzie.Wazna jest tez waga zeby spokonie wniesc w domu na pietro po schodkach.DZiekuje i prosze o opinie.

 • Bardzo ciekawe wskazówki – dobry artykuł!

 • Ja osobiście kupiłem odkurzacz profi 50.1.c wygląda podobnie do puzzi 100 a jest o polowe tanszy. ma wieksze cisnienie ssania wzgledem puzzi czy georga, do tego cisnienie natrysku rzędu 5 bar. idealny do prania dywanów i wykładzin, jedynym minusem jest brak mozliwości odkurzania na sucho.

 • Dobry blog, dużo ciekawych informacji zawiera

 • Człowiek się uczy całe życie, nie powiem coś nowego podłapałem 🙂

 • Witam . Numatic tc470-2 to mój sprzęt . Używam go do odkurzania na sucho . Rozważam zakup odkurzacza tylko na sucho – jaki model polecacie lepszy od mojego numatica ??? Może być z wyższej półki cenowej.
  Kupiłem trochę chemii razem ze sprzętem . Proszę o podanie optymalnego zestawu do prania – presprey , odplamiacze , ekstrakcja , usuwanie GUM . Pozdrawiam

 • W tym miejscu pojawia się pytanie, czy lepiej samodzielnie zająć się praniem tapicerki samochodowej, czy może korzystniej będzie zlecić dokładne sprzątniecie samochodu firmie sprzątającej

 • Odpowiadając na pytanie zadane kolegą komentarzem wyżej. Nie ma co ryzykować, jak auto ma elektronikę w fotelach, podgrzewanie i inne dodatki, to lepiej skorzystać z usług firmy, samemu to łatwo uszkodzić.

 • Witam. czy da rade zastosowac odkurzacz piorący taki domowy? jaką minimalnie chemię muszę zakupić? sam prespray starczy?

 • Witam,od 2 miesiecy piorę tapicerki samochodowe:) jako amator staram sie dokladnie. Wykręcam przednie fotele,odkurzam na sucho, wycieram z kurzu plastiki. piorę calość, czyli bagaznik,fotele,spód i boczki+ podsufitka wilgotną ściereczką. Teraz tak,z całoscia schodzi mi okolo 6 godzin, dokladnie wyciagam pianę z foteli by przyspieszyc suszenie,zwlaszcza ze pogoda nie jest korzystna. Uzywam do prania kenoteka. Ladnie pachnie i nawet sobie radzi. plastiki impregnuje po ponownym wytarciu mleczkiem do kokpitu+ perfumy samochodowe w nawiew. Problem mialem z ciezkimi plamami,piachem wtartym w spod bo ktos nie uzywal wycieraczek,a najgorsza byla henna. W sklepie karchera powiedzieli mi,zeby nigdy nie gwarantowac,ze kazda plama zejdzie. Mam pare odplamiaczy,odtluszczaczy,ale chyba zbyt slabe,dlatego zamawiam na próbe te wymienione w komentarzach. Pytanie do Was,czy mieliscie kiedys plame, ktora nie zeszla po zadnej chemii?? pozdrawiam

 • Witam serdecznie mam pytanie do osób którzy prowadzą profesjonalne usługi prania tapicerki samochodowej i meblowej . Jaki odkurzacz kupić do prania tapicerki i też meblowej środki , wszystko co jest potrzebne do tej usługi dziękuję i pozdrawiam .

 • Ktoś pisało bialych śladach na plastikach po środku karchera, pytanie jak to doczyścić?

 • a zobaczcie sobie odkurzacze parowe, to super sprawa, szybko mozna umyc tapicerke i od razu po umyciu jest sucha. para dziala rewelacyjnie, jedyny minus, ze w niewielu miejscach takie odkurzacze parowe widzialem

 • Odnośnie płukania presprayu proszkiem rm 760. Proszek ten trzeba płukać i to 2x. Inaczej mogą zostać białe plamy. Chyba, że nowy proszek rm 760 carpet pro, którego nie trzeba płukać. Jednak do tapicerek lepiej używać płynu np rm 764.

 • Witam. Czy ktos moze sie wypowiedziec o jakosci materialu i efektywnosci pracy odkurzacza PROFI 50.1.C?Zastanawiam sie nad zakupem tego modelu albo Georga i nie znalazlem nigdzie dobrego porownania. Jesli ktos mial do czynienia z tymi modelami to napiszcie swoje oceny.

 • @Tomek – Pracowałem na 50.1.C ma dobrą moc ssącą, plastiki nie są tandetne, choć karcherowskie są lepszej jakości. Dla mnie minusem jest niewygodna rączka, ale to może kwestia przyzwyczajenia do żółtej konkurencji. Ogólnie Profi ma ciekawe sprzęty, mam od nich jeszcze 20.2 i jestem bardzo zadowolony.

 • Ja skorzystałam z usług firmy – ładnie wyczyścili, a ja zaoszczędziłam mnóstwo czasu!

 • @Tomek polecam ci karcher puzzi , sprawdzony sprzęt od lat , co 2 lata robią mały lifting i ten najnowsze ssawki są do niczego – ja odrazu sprzedaje i kupuje starszą ssawke

 • Myślę, że warto pomyśleć o kosmetykach, które pozwolą nam na pozbycie nie tylko plam, ale również na renowację wnętrza.

 • Witam
  Mam pytanko czy ktos poradzi mi na początek zakup odkurzacza pioracego oraz jaką chemię. Chce dodatkowo zająć sie praniem tapicerki meblowej i samochodowej.

 • co sądzicie o odkurzaczu Karcher serii 3 Astro PIS??
  http://allegro.pl/odkurzacz-zestaw-pioracy-karcher-serii-3-astro-pis-i7067901353.html

  pozdrawiam, bardzo ciekawy blog 🙂

 • Hej
  Chcę spróbować swoich sił w praniu tapicerek samochodowych, dywanów itp.
  Jaki polecacie odkurzacz piorący?
  Wiem że nutmatic George jest podobno dobry.
  Jednak dla początkujących to najlepszy wybór? czy lepiej coś tańszego np Karcher SE 4001?

 • Witam. Mam pytanie pralam tapicerke ktora byla bardzo ale to bardzo zabrudzona bo ktos wozil ziemniaki ale niestety nie wszystko zostalo usuniete najgorzej jest na wykladzinach czy mam za slaba chemie bo z kerschera czy po prostu samochud byl bardzo zajechany

 • Świetny artykuł, wbrew pozoru pranie tapicerki samochodowej nie jest łatwe i potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu

 • Solidny, wyczerpujący i bardzo merytoryczny artykuł, doskonale opisujący proces prania samochodu. Można z niego wyciągnąć wiele cennych informacji.

 • Witam,
  bardzo przydatny artykuł i chociaż napisany już kilka lat temu to najlepszy poradnik jaki znalazłem w internecie.
  Od siebie mam pytanie, czy jest sposób na wywabienie plamy pisaka wodoodpornego z tapicerki? Ktoś usiadł na czarnym markerze i ten się rozlał tworząc sporą plamę.
  Pozdrawiam

 • Witam,
  Bardzo dobry artykuł. Brakuje mi jeszcze opisu czyszczenia tapicerki z carabu 🙂

 • Świetny artykuł, sporo cennych informacji na temat prania tapicerki samochodowej ;).

 • Dobry i merytoryczny tekst. Jeśli ktoś po raz pierwszy zabiera się pranie tapicerki znajdzie wiele cennych informacji. Brakuje tego typu dobrych poradników…

Zostaw komentarz